kulturos-naktisArtboard 1

Agnės Gintalaitės paroda „Sodas ir kosmosas“

Renginio laikas: 18:00-23:00

Ši paroda – fotomenininkės Agnės Gintalaitės meninis tyrimas, siekiantis suprasti, kodėl mama nustojo kurti. XX a. 8-9 dešimtmečiais išgarsėjusi grafikė Alfreda Venslovaitė-Gintalienė, siurrealizmo krypties atstovė, vienintelė Lietuvoje akmens graviūros meistrė, šiandien gyvena atsiskyrusi kaime ir jau daugiau nei 20 metų neima į rankas adatos. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ji pabėgo nuo kūrybos. Su ta pačia aistra, kuria kadaise kasdien, po keliolika valandų per dieną, raižė metalą ir akmenį, šiandien, kartu su bendraautoriais gamta ir laiku, menininkė kuria savo paslaptingą sodą.

„Sunku pamatyti sodą jos akimis. Kur grožis, kur kasdienių nesibaigiančių pastangų prasmė? Chaotiškai susipynusių augalų kuokštuose? Sudėtinguose lotyniškuose pavadinimuose? Žolelių vaistinėse savybėse? Kaip įmanoma visa tai prisiminti, o pamiršti, kuri šiandien diena? Tačiau kalbėdama apie sodą, ji visuomet dar pasakoja apie paukščius ir dangų. Saulę, mėnulį, debesis, apšvietimo kuriamą nuotaiką, visa tai, apie ką kalba jos grafikos lakštai”, – pasakoja Agnė.

Agnės Gintalaitės tyrimo metodas – savotiška fenomenologija. Fotomenininkė sako: „Siekiu atsiriboti nuo išankstinių nuostatų ir mėginu suprasti, kaip sodą įprasmina mama. Kur tas ryšys tarp 10 arų dydžio sklypo ir didingas civilizacijas vaizduojančių grafikos lakštų? Juodai baltose fotografijose „tvarkau” chaosą (kosmosą) ir rūšiuoju žiedus, lapus, pagaliukus ir kitus objektus į kolekcijas. Kolekcijų organizavimo tvarka nėra nuosekli, logiška, ją diktuoja mamos fantazijų pasaulį valdantys ir man nepažinūs dėsniai, kuriuos priimu nekvestionuodama ir nevertindama, tiesiog taip, kaip juos patiriu. Objektai derinami pagal formų grafiškumą, tonų dermę, naudingumą (valgoma-nevalgoma), buvimą greta erdvėje arba laike.“

Be fenomenologinių kolekcijų parodoje bus galima pamatyti videomedžiagą, kurioje užfiksuoti Alfredos Gintalienės pasakojimai bei rodomi jos kadaise tarptautinio susidomėjimo sulaukę siurrealistiniai grafikos kūriniai, kuriuose vaizduojamos civilizacijos metamorfozės – miestai, virstantys augalais, akmenys paukščiais, dangaus kūnai ir kosminės erdvės. Parodoje taip pat eksponuojami šiuolaikinės grafikės Birutės Zokaitytės, Alfredos Gintalienės vyriausios dukters, mamos sodo įkvėpti medžio raižiniai.

Meninį tyrimą ir parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Projekto vykdytojas: THE ROOM galerija

Meniu