kulturos-naktisArtboard 1

Ekskursija po parodą „Klajojančio entuziasto stabtelėjimas Lietuvoje“

Renginio laikas: 18:00-18:45, 20:00-20:45

Senos lietuvių bajorų giminės palikuonis Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) yra vienas intelektualiausių XX amžiaus pirmosios pusės menininkų. Stebėtinai universalus, jis reiškėsi įvairiose kūrybos srityse: tapytojas, grafikas, graviūros meistras, scenografas, knygų iliustratorius, dekoratorius, pedagogas, paskaitų, straipsnių, eilėraščių ir atsiminimų autorius, pelnęs pripažinimą Rusijos imperijoje ir vėliau, emigravęs į Vakarus. Save ironiškai pavadinęs „klajojančiu entuziastu“, daug keliavo po įvairias šalis, rengė asmenines parodas, kūrė dekoracijas ir kostiumus spektakliams, įgyvendino kitus savo kūrybinius projektus. Stabtelėjimas Lietuvoje (1924 m. gavo Lietuvos pilietybę) truko daugiau kaip 10 metų.

Itin reikšmingas jo dalyvavimas kuriant valstybės vėliavą ir herbą, taip pat kitus taikomosios heraldikos pavyzdžius – ordinus ir pašto ženklus, viršelių iliustracijas, vitražų eskizus ir kt. Vis dėlto Lietuvoje M. Dobužinskis geriausiai žinomas kaip scenografas, kostiumų dailininkas (nuo 1931 m. būdamas Valstybės teatro vyriausiuoju dailininku apipavidalino 38 teatro pastatymus), tapytojas, grafikas. Išskirtiniai Vilniaus ir Kauno peizažų ciklai, juos papildo kitų Lietuvos miestų ir miestelių vaizdai, atsiradę Dobužinskiui „klajojant“ po kraštą. Lietuvoje jis surengė 14 asmeninių parodų.

Parodoje eksponuojami dokumentai iš Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje saugomo M. Dobužinskio asmens archyvo. Tai menininko įvairiapusės kūrybos lietuviška tematika retrospektyva – heraldinis ir veksilologinis palikimas, piešiniai ir eskizai bei jų albumai, grafika, Lietuvos valstybės teatro pastatymų medžiaga ir kt. Ekskursijos metu lankytojai taip pat galės susipažinti ir su originaliais dokumentais, netilpusiais į parodos stendus ir spaudiniais.

REIKALINGA REGISTRACIJA:

Vienos ekskursijos trukmė apie 45 min.

https://forms.gle/vPnu9tpREX7iHkU37

https://forms.gle/nYRoZAqaqhwiwYZr5

DAUGIAU INFORMACIJOS:

www.lnb.lt 

PROJEKTO VYKDYTOJAS: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Retų knygų ir rankraščių skyrius

Meniu