kulturos-naktisArtboard 1

Aušta nauja Kultūros naktis: festivalis į ritmą grįžta su muzika

Rugsėjo 24 d. Vilniaus miesto svečius ir gyventojus į naktinį miestą pakvies kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Skelbiamoje nakties programoje – arti 80 nemokamų kultūros renginių ir plati įvairovė: pasirodymai, koncertai, parodos, spektakliai, cirkas ir meniniai projektai, atliepiantys pačius netikėčiausius lankytojų lūkesčius.

Šiemet „Kultūros naktis“ atveria tiek lankytojams jau pažįstamas kultūros erdves, tiek brėžia naujus taškus miesto kultūros žemėlapyje. Specialioji festivalio programa apims ir įprastas erdves, tokias kaip Vilniaus miesto rotušė, Valdovų rūmai, Katedros aikšė, Nacionalinė dailės galerija, šėlstanti Vasaros Terasa, Bernardinų sodas, tiek vis ryškesniais kultūros centrais tampančius Halės turgų, Užupio meno inkubatorių, Dūmų fabriką Naujojoje Vilnioje ir net ginčus aplink save kaupiantį Petro Cvirkos skverą.

Festivalis kaip ir praėjusiais metais dėl pandemijos nukeltas į  rudens pradžią kvies sučiupti paskutinius dar tebužklystančius vasaros spindulius. Vis dėlto nusipurtęs šaltą, bet ieškoti naujų kultūros kelių praėjusiais metais įkvėpusį, pandemijos dušą  festivalis po truputį grįžta į įprastas vėžias. Tačiau organizatoriai ir šiemet prašo lankytojų renginiuose elgtis atsakingai, nuolat sekti festivalio bei renginių organizatorių nurodymus dėl registracijos į renginius ir galimybių paso poreikio juose.

Lankytojus džiugins itin gausi ir įvairi muzikinė programa. Tradiciškai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai kvies į klasikinės muzikos maratoną „Juodais Baltais“, kurį vidurnaktį vainikuos maestro Petro Geniušo solinis koncertas. Į akademinės muzikos gretas įsijungs vokiečių muzikinis duetas „Candensas Lilium“, Valdovų rūmuose atliksliantis Viduramžių muziką, skirtą Švč. Mergelei Marijai, o kitą – avangardinę ir modernią – akademinės muzikos pusę Nacionalinėje dailės galerijoje praskleis Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ su ambicinga šiuolaikine programa „Nakties Muzika“.

Tačiau toli gražu ne visi festivalio akordai bus griežtai akademiniai. Iš įprastų formų žengs „Ars&Sonoris“, LMTA muzikos inovacijų centras ir Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, praversiantis foje į imersinio garso sferą, kurioje akademinę muziką padės išgirsti tiek horizontaliomis, tiek vertikaliomis kryptimis.

 

Muzika „Perimetre“, „Vasaros Terasa“ ir „Balkanaktis“

 Praėjusiais metais Rūdininkų skvere itin sėkmingai startavęs muzikinis projektas „Perimetras“ šiemet kelsis į gamtos apsuptį Užupio Kūdrų parke. Čia gros savo pasirodymais įkvepiantis kūrėjų sąstatas – Pilnatys, John’s Shower Band, Kabloonak, Jauti, Fused Trio, Monikadze ir Girių dvasios. Atlikėjus bus galima ne tik išgirsti, bet ir ištirti, kas slypi po muzika – su jais šiek tiek susipažinti.

Nakties šėlą triukšmingai įsuks Vilniečių jau atpažįstamas „Balkanaktis“ Halės turguje, kur švęs Baltic Balkan, o jų šventę palydės Kevin Mancuso Selecta (Italija) muzika. Ne mažiau šėlo žada ir „Vasaros Terasa“, pakvietusi net septynis atlikėjus – čia gros Nika Ganga, Eglė Ancevičiūtė su grupe, JUZT, Kedrostubūras, Velvet, Flash Voyage ir Akli.

 

Petro Cvirkos skvere – litvakų paveldo garsai ir elektroninė muzika

 Petro Cvirkos skvere sklaidančią įtampą ir ginčus ramins ir sklaidys Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pakviesti svečiai – čia pasirodys ir meistriškai savuosius instrumentus valdantys konkursų laureatai Dalia Dedinskaitė (smuikas), Gleb Pyšniak (violončelė), Tadas Motiečius (akordeonas) ir svečiai iš Vokietijos bei Izraelio – žydiškos muzikos grupė Be’er Sheva (Vokietija) su multiinstrumentalistu iš Izraelio Yaron Cherniak. Yaron Cherniak –multiinstrumentalistas, grojantis įvairiais Artimųjų Rytų instrumentais, tokiais kaip persiškas taras, turkų džura, baglama ir kretietiška lyra, o Grupė Be’er Sheva iš Tiubingeno groja įvairias dainas ir įvairių stilių kūrinius – greta klasikinių giesmių įvairiomis kalbomis, grupės stilių ypač apibūdina rytietiški garsai, klezmeriai ir tradicinės žydų dainos. Vakarą palydės svečias iš Australijos Rafael Gimelstein su elektronine muzika.

 

 Šeimoms – jau įprasta erdvė Bernardinų sode!

Šiais metais Bernardinų sode vienai rudens nakčiai mokytis ir lavinti vaizduotę šeimas festivalis kvies jau devintą kartą. Šįkart – į susitikimą su atgijusiais pasakų herojais! Bernardinų sode šeimos rinksis pačioms įvairiausioms veikloms – šokti, šėlti, mokytis atsakingo ir ekologiško gyvenimo būdo – tvaraus maitinimosi ir įvairiausių kavos panaudojimo būdų, imtis stalo žaidimų, tyrinėti menines instaliacijas bei lietuvišką animaciją ir užsienio kūrėjų trumpametražius filmus.

Mažuosius džiugins, vyresnius – stebins iš pat Italijos atvykęs Burbulų cirkas. Šio cirko įkūrėjai – Mariano Guz ir Egle Sciarappa – į savo pasirodymus sudėjo ilgametę cirko, fizinio teatro, magijos, klounados patirtį ir sukūrė stebuklingą burbulų pasaulį. Dueto pasirodymai išsiskiria ne tik nuoširdumu ir meistriškumu – jiems priklauso ir du visai švieži Gineso rekordai: už didžiausią rankomis išpūstą burbulą ir ilgiausią burbulų girliandą.

 

Katedros aikštėje – liepsnos, Vilnelėje – lazerių portalas

 Katedros aikšėje iškils dar viena siena – joje žinomas ugnies menininkas, įgudęs dirbti ugnimi ir suodžiais sukurs įpūdingą ugnies piešinį pilną mistikos, dvelksmo ir jautrumo vaizdui. Sunkiai nusakomą kūrybos procesą galės stebėti visi žengiantys pagrindine miesto aikšte.

Netoliese – Užupio meno inkubatoriuje – žais visai kitokios stichijos. Miestiečiai bus kviečiami stebėti pokalbio skirto „Vilnelė stream“ pokalbių sezono uždarymui – LRT žurnalistė Inesa Rinkevičiūtė kalbėsis su menininku Robertu Narkumi, atstovausiančiu Lietuvą 2022 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, o po pokalbio netikėtoje erdvėje bus atveriamas portalas ir lazerių instaliacija. Tai bus vizuali sąsaja, skatinanti spėlioti, kas kitame portalo gale, atverianti vartus tarp Vilniaus senamiesčo ir Užupio Respublikos. Kultūros nakties lankytojams tai galimybė pajausti futuristinį netikėtumą, suaktyvinti pojūčius, vaizduotę, smalsumą – tyrinėti ir atrasti.

Ir tai – dar ne viskas.

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

 

KITOS NAUJIENOS

Kultūros naktyje: akademinė muzika ir drąsūs jos eksperimentai

Rugsėjo 24 dieną rudenėjantį Vilnių papuoš dar viena Kultūros naktis, raginanti grįžti į įprastą kultūros gyvenimą. Nors organizatoriai ragina lankytojus atidžiai stebėti registracijos renginiuose nuorodas ir atkreipti dėmesį į tai, ar norint patekti į renginį reikės galimybių paso, į naktį leisis bene 80 pačių įvairiausių…
Skaityti straipsnį

Kultūros naktyje – nuo žaidimų šeimoms iki meno avangardo

Rugsėjo 25 d. Vilnių apims vienas didžiausių miesto festivalių – „Kultūros naktis“. Šiais metais festivalyje – išskirtinė renginių įvairovė. „Šiemet pasiruošimas pareikalavo ne tik išskirtinio atidumo renkantis erdves bei rūpesčio lankytojų saugumu. Kartu sau išsikėlėme tikslą pateikti tokią renginių panoramą, kuri pradžiugintų visus kultūros renginių…
Skaityti straipsnį

Kultūros nakties programa: naujos erdvės ir lietuvių atlikėjų gausa

Rugsėjo 25 d. Vilniaus gyventojus ir svečius jau keturioliktą kartą naktinėti kvies kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Skelbiamoje programoje – per 90 kultūros renginių – pasirodymų, koncertų, parodų, spektaklių ir įvairiausių meninių projektų, atliepiančių pačius įmantriausius lankytojų lūkesčius. Kaip ir kasmet, lankytojams atsiveria pačios…
Skaityti straipsnį
Meniu