kulturos-naktisArtboard 1

Aušta nauja Kultūros naktis: festivalis į ritmą grįžta su muzika

Rugsėjo 24 d. Vilniaus miesto svečius ir gyventojus į naktinį miestą pakvies kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Skelbiamoje nakties programoje – arti 80 nemokamų kultūros renginių ir plati įvairovė: pasirodymai, koncertai, parodos, spektakliai, cirkas ir meniniai projektai, atliepiantys pačius netikėčiausius lankytojų lūkesčius.

Šiemet „Kultūros naktis“ atveria tiek lankytojams jau pažįstamas kultūros erdves, tiek brėžia naujus taškus miesto kultūros žemėlapyje. Specialioji festivalio programa apims ir įprastas erdves, tokias kaip Vilniaus miesto rotušė, Valdovų rūmai, Katedros aikšė, Nacionalinė dailės galerija, šėlstanti Vasaros Terasa, Bernardinų sodas, tiek vis ryškesniais kultūros centrais tampančius Halės turgų, Užupio meno inkubatorių, Dūmų fabriką Naujojoje Vilnioje ir net ginčus aplink save kaupiantį Petro Cvirkos skverą.

Festivalis kaip ir praėjusiais metais dėl pandemijos nukeltas į  rudens pradžią kvies sučiupti paskutinius dar tebužklystančius vasaros spindulius. Vis dėlto nusipurtęs šaltą, bet ieškoti naujų kultūros kelių praėjusiais metais įkvėpusį, pandemijos dušą  festivalis po truputį grįžta į įprastas vėžias. Tačiau organizatoriai ir šiemet prašo lankytojų renginiuose elgtis atsakingai, nuolat sekti festivalio bei renginių organizatorių nurodymus dėl registracijos į renginius ir galimybių paso poreikio juose.

Lankytojus džiugins itin gausi ir įvairi muzikinė programa. Tradiciškai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai kvies į klasikinės muzikos maratoną „Juodais Baltais“, kurį vidurnaktį vainikuos maestro Petro Geniušo solinis koncertas. Į akademinės muzikos gretas įsijungs vokiečių muzikinis duetas „Candensas Lilium“, Valdovų rūmuose atliksliantis Viduramžių muziką, skirtą Švč. Mergelei Marijai, o kitą – avangardinę ir modernią – akademinės muzikos pusę Nacionalinėje dailės galerijoje praskleis Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ su ambicinga šiuolaikine programa „Nakties Muzika“.

Tačiau toli gražu ne visi festivalio akordai bus griežtai akademiniai. Iš įprastų formų žengs „Ars&Sonoris“, LMTA muzikos inovacijų centras ir Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, praversiantis foje į imersinio garso sferą, kurioje akademinę muziką padės išgirsti tiek horizontaliomis, tiek vertikaliomis kryptimis.

 

Muzika „Perimetre“, „Vasaros Terasa“ ir „Balkanaktis“

 Praėjusiais metais Rūdininkų skvere itin sėkmingai startavęs muzikinis projektas „Perimetras“ šiemet kelsis į gamtos apsuptį Užupio Kūdrų parke. Čia gros savo pasirodymais įkvepiantis kūrėjų sąstatas – Pilnatys, John’s Shower Band, Kabloonak, Jauti, Fused Trio, Monikadze ir Girių dvasios. Atlikėjus bus galima ne tik išgirsti, bet ir ištirti, kas slypi po muzika – su jais šiek tiek susipažinti.

Nakties šėlą triukšmingai įsuks Vilniečių jau atpažįstamas „Balkanaktis“ Halės turguje, kur švęs Baltic Balkan, o jų šventę palydės Kevin Mancuso Selecta (Italija) muzika. Ne mažiau šėlo žada ir „Vasaros Terasa“, pakvietusi net septynis atlikėjus – čia gros Nika Ganga, Eglė Ancevičiūtė su grupe, JUZT, Kedrostubūras, Velvet, Flash Voyage ir Akli.

 

Petro Cvirkos skvere – litvakų paveldo garsai ir elektroninė muzika

 Petro Cvirkos skvere sklaidančią įtampą ir ginčus ramins ir sklaidys Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pakviesti svečiai – čia pasirodys ir meistriškai savuosius instrumentus valdantys konkursų laureatai Dalia Dedinskaitė (smuikas), Gleb Pyšniak (violončelė), Tadas Motiečius (akordeonas) ir svečiai iš Vokietijos bei Izraelio – žydiškos muzikos grupė Be’er Sheva (Vokietija) su multiinstrumentalistu iš Izraelio Yaron Cherniak. Yaron Cherniak –multiinstrumentalistas, grojantis įvairiais Artimųjų Rytų instrumentais, tokiais kaip persiškas taras, turkų džura, baglama ir kretietiška lyra, o Grupė Be’er Sheva iš Tiubingeno groja įvairias dainas ir įvairių stilių kūrinius – greta klasikinių giesmių įvairiomis kalbomis, grupės stilių ypač apibūdina rytietiški garsai, klezmeriai ir tradicinės žydų dainos. Vakarą palydės svečias iš Australijos Rafael Gimelstein su elektronine muzika.

 

 Šeimoms – jau įprasta erdvė Bernardinų sode!

Šiais metais Bernardinų sode vienai rudens nakčiai mokytis ir lavinti vaizduotę šeimas festivalis kvies jau devintą kartą. Šįkart – į susitikimą su atgijusiais pasakų herojais! Bernardinų sode šeimos rinksis pačioms įvairiausioms veikloms – šokti, šėlti, mokytis atsakingo ir ekologiško gyvenimo būdo – tvaraus maitinimosi ir įvairiausių kavos panaudojimo būdų, imtis stalo žaidimų, tyrinėti menines instaliacijas bei lietuvišką animaciją ir užsienio kūrėjų trumpametražius filmus.

Mažuosius džiugins, vyresnius – stebins iš pat Italijos atvykęs Burbulų cirkas. Šio cirko įkūrėjai – Mariano Guz ir Egle Sciarappa – į savo pasirodymus sudėjo ilgametę cirko, fizinio teatro, magijos, klounados patirtį ir sukūrė stebuklingą burbulų pasaulį. Dueto pasirodymai išsiskiria ne tik nuoširdumu ir meistriškumu – jiems priklauso ir du visai švieži Gineso rekordai: už didžiausią rankomis išpūstą burbulą ir ilgiausią burbulų girliandą.

 

Katedros aikštėje – liepsnos, Vilnelėje – lazerių portalas

 Katedros aikšėje iškils dar viena siena – joje žinomas ugnies menininkas, įgudęs dirbti ugnimi ir suodžiais sukurs įpūdingą ugnies piešinį pilną mistikos, dvelksmo ir jautrumo vaizdui. Sunkiai nusakomą kūrybos procesą galės stebėti visi žengiantys pagrindine miesto aikšte.

Netoliese – Užupio meno inkubatoriuje – žais visai kitokios stichijos. Miestiečiai bus kviečiami stebėti pokalbio skirto „Vilnelė stream“ pokalbių sezono uždarymui – LRT žurnalistė Inesa Rinkevičiūtė kalbėsis su menininku Robertu Narkumi, atstovausiančiu Lietuvą 2022 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, o po pokalbio netikėtoje erdvėje bus atveriamas portalas ir lazerių instaliacija. Tai bus vizuali sąsaja, skatinanti spėlioti, kas kitame portalo gale, atverianti vartus tarp Vilniaus senamiesčo ir Užupio Respublikos. Kultūros nakties lankytojams tai galimybė pajausti futuristinį netikėtumą, suaktyvinti pojūčius, vaizduotę, smalsumą – tyrinėti ir atrasti.

Ir tai – dar ne viskas.

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

 

KITOS NAUJIENOS

Į vasarą – su pilnametystę švenčiančia Vilniaus „Kultūros naktimi“

Birželio 7 d. į Vilnių kartu su vasara grįžta bene gausiausias dalyviais kultūros festivalis Lietuvoje – kasmetinė „Kultūros naktis“.  Miesto gyventojų ir svečių laukia paveikslai miesto gatvėse, šokančios figūros, naktį skambantis senamiestis, aidintys teatro balsai, komedijos kaukės, tragedijų ašaros, miestą kuriantys vietos menininkų ir užsienio…
Skaityti straipsnį

Kultūros naktyje – šventiniai renginiai Vilniui

Vilniuje jau septynioliktąjį kartą birželio 16-tąją dieną įvyksiantis kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“ vienai nakčiai pakeis įprastą miesto ritmą kviesdamas susipažinti su daugiau nei 120 skirtingų meno projektų iš Lietuvos ir užsienio. Atsižvelgdami į šventišką 700-tojo Vilniaus jubiliejaus kontekstą, festivalio organizatoriai šūkiu „Prisikimšk kultūros!“…
Skaityti straipsnį
Meniu