Rugsėjo 25 d. Vilniaus gyventojus ir svečius jau keturioliktą kartą naktinėti kvies kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Skelbiamoje programoje – per 90 kultūros renginių – pasirodymų, koncertų, parodų, spektaklių ir įvairiausių meninių projektų, atliepiančių pačius įmantriausius lankytojų lūkesčius.
Kaip ir kasmet, lankytojams atsiveria pačios įvairiausios kultūros erdvės – nuo Prezidentūros kiemų, Valdovų rūmų, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos ir Šv. Jonų bažnyčių bei Bernardinų sodo, iki MO muziejaus, Užupio meno inkubatoriaus, meninio avangardo Rūdininkų skvere, šėlstančios Vasaros terasos ir kitų miestiečių pamėgtų vietų.
Šiemet pasirengimas renginiams gerokai kitoks – ypatingas dėmesys skirtas atvirų erdvių paieškoms ir lankytojų saugumui užtikrinti. Organizatoriai prašo lankytojų renginiuose elgtis atsakingai – dėvėti medicinines kaukes, laikytis ne mažesnio kaip 1 metro atstumo nuo kitų renginio lankytojų bei atkreipia dėmesį, kad į Kultūros nakties renginius bus privaloma registruotis.
„Teatriniai nardymai Prezidentūroje“ kvies teatro žiūrovus net į dvi provokuojančias scenas – Daukanto aikšėje ir Prezidentūros kieme, kuriuose pasirodys Klaipėdos teatro meistro Valentino Masalskio surinkta „Aktorių trupė 27“, Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro muzikai sunkvežimio priekaboje atliks G.B. Peroglesi komišką operą „Tarnaitė ponia“, gimnazistų spektaklis „Aggro“ nagrinės agresijos temą, Oskaro Koršunovo studentai pristatys spektaklį „Nekalti“, o naujai klasikinius tekstus pateiks spektakliai „Atminties Antologija“ (pagal amerikiečių poeto Edgaro Lee Masterso poeziją) bei „Prometėjas“. Į teatrą taip pat kvies ir MO muziejus – jame pamatysite Rugilės Sabonytės spektaklį „JIS“.
Ne mažiau gausi ir muzikinė specialiosios festivalio programos dalis – tradiciškai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai kvies į klasikinės muzikos maratoną, kurį papuoš Daumanto Kiriliausko bei džiazo pianisto Vyčio Smolsko koncertas, o – kaip jau įprasta – renginį „Juodais Baltais“ vainikuos maestro Petro Geniušo solinis koncertas. Klasikinės muzikos mėgėjus taip pat džiugins Vilniaus universiteto kamerinis orkestras su vargonininku Vidu Pinkevičiumi, Šv. Jonų bažnyčioje prakalbinsiantys O. Respighi ir A. Piazolla kūrybą. Prisijungs ir Valdovų rūmai – juose išgirsite koncertą „Kino pasaulio muzikos garsai“, Vaidos Genytės ir Tomo Pavilionio koncertą, taip pat ir šiuolaikinės muzikos pasirodymus – Sauliaus Petreikio Trio, grupę REINLESS ir moderniąją violončelę FUTURE CELLO.
Gerokai kitokia muzika beveik iki paryčių skambės Vasaros Terasos scenoje, kuri lankytojus nudžiugins tokiais atlikėjais kaip dadcap, Tavo Tėvas, siautulingieji Mcloud, Kedrostubùras, Okata, Sisters on Wire ir Gerai Gerai feat. Audronė.
Ant LNOBT ir buvusių Vilniaus sporto rūmų fasadų – įspūdingi reginiai
Ant Nacionalinio operos ir baleto teatro fasado žiūrovai matys kvapą gniaužiantį vertikalaus šokio pasidoymą, sujungiantį baleto ir oro akrobatikos meną – akrobatai ir šokiėjai Inga Briazkalovaitė, Mickeala Karlsson ir Dimitre Simonov nustebins pasirodymu „Kūrėjo kodas“. Visai netoliese, kitoje Neries pusėje, žiūrovus į orą pakilti kvies „KILÌMAS” – animuota grafinė projekcija bei instaliacija ant buvusių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų fasado, netikėtai permąstanti nedidelę interjero detalę – ant sienos kabinamą kilimą.
Šeimoms ir ieškantiems ramybės – atskiros erdvės
Bernardinų sodas pakvies lankytojus į nedidelį festivalį festivalyje – „Šeimų erdvę: sąmoningos kultūros miestą“, kuriame lauks jūsų pasirodant kartu su jaunasiais bei mažaisiais lankytojais – žaisti, rungtyniauti, piešti ir mokytis ekologiško gyvenimo būdo.
Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia kvies į dirbtuves, netikėčiausius projektus, parodas, o jau visai sutemus – į neįprastos formos pasirodymą „Kelionė į Emausą“, žiūrovams siūlantį permąstyti savo gyvenimo kelią.
Gaono metams paminėti – ypatingi renginiai
Šiais metais festivalis atskirą programos dalį paskyrė Vilniaus Gaono metų paminėjimui – Tolerancijos centras žiūrovus kvies į specialiai parengtą ekskursiją, parodą ir spektaklį pagal garsųjį Anos Frank dienoraštį, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje jus ne tik pasitiks ekskursija po ekspoziciją, bet ir ypatingas paskaitų ciklas. Žydų kultūros ir informacijos centras taip pat pasiūlys susipažinti su visai kitokiu – XIX a. – Vilniumi, o šią pažintį vainikuos nuotaikingas Rakija Klezmer Orkestar, atliekančio Rytų Europos žydų muziką, koncertas.
Istoriniame Rūdininkų skvere – mįslingasis „Perimetras“
Festivalis „Kultūros naktis“ šiemet pristato naujieną – „Perimetrą“, kuris vyks istoriniame Rūdininkų skvere, ženklinančiame Vilniaus geto atminimą – jame pasirodys lietuvių meno avangardo figūros, progresyviai ieškančios naujų kūrybos formų.
„Šio projekto įkvėpimas buvo menininkai, veikiantys periferijoje. Tam tikra prasme – visuomenės marginalai, kuriantys bei besiskleidžiantys vis tame pačiame perimetre. Tad „Perimetras“ – tai suma progresyvių kūrėjų, darnai nepakliūnančių į didžiąsias scenas, galerijų formatus – norėjome šį kūrybinį perimetrą padėti atrasti „Kultūros nakties“ lankytojams“ – pasakoja festivalio vadovė Gintarė Šiaulytė.
Perimetre išgirsite elektroninės ir avangardinės muzikos (Vecera, Gintautas Gascevičius, Eglė Kančiauskaitė ir Patris Židelevičius), regėsite šokio teatro pasirodymą (Šeiko šokio teatras kartu su Maciej Kuźmiński Company), performansą savadarbiais instrumentais (Simonas Nekrošius), improvizuos LMTA šiuolaikinės muzikos atlikėjai, o vakarą užbaigs gerai žinomi Sheep got waxed ir džiazo kraipytojai JUZT.
Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.