2018 m. naktį iš birželio 15 į 16 d. dvyliktąjį kartą įvyko vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“, šiuos metus pasitikęs šūkiu „Atrask naujus takus“. Šiemet išskirtinis dėmesys buvo skirtas meno ir kultūros netradicinėse erdvėse įkurdinimui – vienai nakčiai Geležinkelio stotis virto Teatrų stotele, Halės turgus – muzikos erdve, Katedros aikštė – šiuolaikinio šokio / futbolo aikštele, Operos ir baleto teatro garažas – barokinės operos oaze, o Antikvarinių Kašpirovskio dantų muzika skambėjo ant pastolių. Šiais metais buvo gausu renginių, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir Kultūros paveldo metams.

Urtės Mildos Širvinskaitės šviesos instaliacija – performansas „Laikas ir erdvė“ kvietė praeivius apmąstyti savo laiko suvokimą, galbūt sulėtinti ar pagreitinti jo tėkmę, o šalia Salomėjos Nėries gimnazijos pristatyta Donato Norušio instaliacija „Lygiuotė“, susidedanti iš skulptūros ir šviesos elementų, simbolizuojančių kolektyvinę pasąmonę ir jos utopinės lygybės idėją. Iš 300 rankų darbo stiklo burbulų sudaryta Lauros Potet – Karčiauskaitės ir Vytauto Karčiausko stiklo instaliacija „100 svajonių, 100 tikslų, 100 išsipildymų“ buvo dedikuota Lietuvos atkūrimo šimtmečiui. Žėrintys skaidrūs stiklai simbolizuoja svajones ir tikslus, lengvai kylančius nuo tvirto pagrindo išsipildymo link.

„Kultūros naktyje“ buvo gausu ir įvairių koncertų – „Vasaros terasoje“ pasirodė net 7 jaunos talentingos grupės bei atlikėjai, LR Prezidentūros kieme įsikūrė Šimtmečio scena, kurioje pasirodė tarptautinį pripažinimą pelnę Lietuvos atlikėjai, svečiai iš Japonijos bei jaunieji talentai, kvietę žiūrovus atrasti Lietuvos ir pasaulio kompozitorių muziką, nuspalvintą šimtmečio akcentais. Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčioje įvyko Europos kultūros paveldo metams skirtas koncertas. Muzikinę programą praturtino koncertai „Skambantys Valdovų rūmai“ – didelio žiūrovų dėmesio ir labai gerų atsiliepimų susilaukė šokio teatro „Aura“ premjerinis spektaklis „Sprendimas“.

Tradiciškai Lukiškių aikštėje skambėjo fortepijoninė muzika – LMTA studentų ir absolventų koncertas, kurį vidurnaktį vainikavo maestro Petro Geniušo ir pianisto prof. Jurgio Karnavičiaus duetas – jie atliko kompozitoriaus Igorio Stravinskio kūrinį „Šventasis pavasaris“. Antrą kartą „Kultūros nakties“ metu Rotušės aikštėje skambėjo opera – šįkart Vilniaus kamerinė opera pristatė V. Bellini operą „Norma“. Taip pat čia pasirodė NIKO ansamblis, Subtilu-Z bei Vandenyno dirbtuvės. Muzika festivalio metu skambėjo ir netradicinėse erdvėse – Halės turguje visą naktį skambėjo balkaniškos muzikos garsai – balkanų fiestą sukūrė švedų kolektyvas „Tibble Transsibiriska” ir lietuviai „Baltic Balcan“ ir „Rakija Klezmer Orkestar“. Didžiulio susidomėjimo sulaukė Antikvarinių Kašpirovskio dantų koncertas ant pastolių.

Bene daugiausiai dėmesio sulaukė projektas „Varžybos“, kuriame pripažinta ispanų choreografė Vero Cendoya originaliai sujungė šiuolaikinį šokio estetiką ir futbolo varžybų elementus. Pasirodymas simboliškai sutapo su futbolo čempionato pradžia – pasirodymą pratęsė Portugalijos – Ispanijos komandų varžybos, kurios buvo tiesiogiai transliuojamos ekrane. Šios sintezės dėka meno kūriniu gėrėjosi ir sporto sirgaliai, kurie nėra aktyviausi kultūros renginių lankytojai. Kupiną intertekstualumo šokio pasirodymą įspūdingai papildė lietuvių pučiamųjų kvarteto, pasirodyme taip pat dalyvavo 14 Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šokio ir teatro specialybių studentų, kurie suteikė projektui dar papildomų spalvų ir žavesio. Tai vienas nedaugelio pasirodymų Lietuvoje, kuriame meno išraiškos priemonėmis keliami nepatogūs klausimai apie lyčių lygybę, skiriamąją ribą tarp meno ir pramogos, kt.

Daugybės šiltų atsiliepimų sulaukė projektas „Pakartot“, pristatytas Menų spaustuvėje. Šokio spektaklis „Pakartot“ laužė stereotipus apie amžių ir kvietė švęsti kiekvieno mūsų individualumą ir išskirtinumą. Profesionali choreografė Ieva Kuniskis kartu su 50 metų ir vyresniais žmonėmis be profesionalios patirties, pristatė kompoziciją jungiančią šokį, teatrą ir žodinę kūrybą. Projektui „Pakartok“ nebuvo rengiama atranka, jis buvo atviras visiems norintiems. Į išankstines dirbtuves užsirašė daugiau kaip 60 norinčių sudalyvauti, vėliau registracija buvo sustabdyta. Tokiu būdu susirinko 22 moterų kolektyvas. Šokėjų amžius nuo 50 iki 84 metų. Spektaklis siekia paneigti visuomenėje nusistovėjusius išankstines nuostatas apie amžių ir kviečia pažiūrėti į savo šeimą, draugus, kolegas naujomis akimis.

Šeštą kartą Bernardinų sode įsikūrė Šeimų erdvė – tai mažas miestas „Kultūros naktyje“, kuris jau subūrė arti pusės šimto kūrėjų. Prasmingo laisvalaikio idėjomis, teatro, cirko, šokių pasirodymais, netikėtais performansais šeimas džiugino ne tik Vilniaus menininkai, bet ir kūrėjai iš Kauno bei Klaipėdos. Šiais metais Šeimų erdvė lankytojus kvietė nusikelti į „Praeities karalystę“. Įvairių kultūros bei meno edukacinių programų dėka vienos nakties festivalio lankytojai galėjo susipažinti su nuostabiu istorijos pasauliu bei išgirsti įdomių pasakojimų apie mūsų praeitį.

Šiemet „Kultūros nakties“ metu įgyvendinta 122 projektai, prie šių projektų įgyvendinimo prisidėjo daugiau kaip 700 menininkų iš Lietuvos bei užsienio.

GALERIJA

ANKSTESNI METAI

2019 metai

2017 metai

2016 metai

2015 metai

2014 metai

2013 metai

2012 metai

2011 metai

2010 metai

Meniu